چهارشنبه 24 مرداد 1397   05:37:02
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخباراخبار
1396/7/20 پنجشنبهبا حمايت گسترده شهرداری؛
گرمخانه کرج نيمه آبان فعال مي شود
اهمیت فعالیت گرمخانه کرج که از اواسط آبان ماه آغاز می شود، ضرورت حمایت از افراد بی سرپناه با همکاری همه دستگاه های شهری را دو چندان می کند.
به اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، گرمخانه‌ها باهدف ساماندهی افراد آسیب‌دیده به‌ویژه بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها، همچنین مددکاری برخی بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی می‌شوند. از آنجا که ساخت و ایجاد گرمخانه طبق قانون از وظایف شهرداری‌ها است، شهرداری کرج نیز با محوریت معاونت خدمات شهری، تنها گرمخانه این شهر را آذر ماه سال 93 در میدان شاه عباسی راه اندازی کرد که این مکان دارای چهار واحد است و ظرفیت پذیرش بیش از 80 نفر را از ساعت 17 بعد از ظهر الی 8 صبح روز بعد دارد.
 
گرمخانه کرج روزانه بیش از  100نفر کارتن خواب و بی‌خانمان را پذیرش می‌کند و علاوه بر امکان استحمام، یک وعده غذای گرم نیز در اختیار مددجویان قرار می‌دهد؛ تاسیس این گرمخانه با توجه به نیاز شهر و وجود افرادی انجام گرفته است که در شب‌های سرد زمستان فاقد هرگونه مکان سکونت هستند و این افراد برای استقرار شبانگاهی می‌توانند بعد از ثبت‌نام در محل گرمخانه، از خدماتی رفاهی و بهداشتی در نظر گرفته شده، استفاده کنند.
 
گرمخانه ای دیگر نیز، سال 95 در کرج ویژه بانوان، واقع در جاده فردیس راه اندازی شد که پذیرای حدود 60 زن بی خانمان از ساعت 16 الی 9 صبح روز بعد است و دارای دو بخش مجزا می باشد که معتادین به مواد مخدر را از افراد در راه مانده جدا می کند و افراد عادی می توانند از فضای مستقل تری برای حفظ سلامتشان استفاده کنند. در این گرمخانه هم مراجعه کنندگان پس از اعلام شرایط مبنی بر در راه ماندگی و بی خانمانی پذیرش می شوند و می توانند از امکاناتی نظیر استحمام و غذای گرم بهره مند شوند.
 
در حال حاضر با توجه به جدایی فردیس از کرج، شهرداری کرج تنها دارای یک گرمخانه است که همزمان با کاهش شدید دما در نیمه دوم سال و احتمال مرگ کارتن خواب‌ها در اثر یخ‌زدگی و گرسنگی، نیاز به فعالیت بیشتر این مکان ها برای در امان ماندن افراد بی‌خانمان،  تقویت امنیت اجتماعی و کاهش آسیب‌های فرهنگی بیش از پیش احساس می شود و ضروری است، شهرداری این کلانشهر با همکاری و هماهنگی دیگر نهادهای متولی نسبت به راه اندازی گرمخانه های دیگر و تامین امکانات مورد نیاز در راستای بهداشت و رفاه و تغذیه کارتن خوابها اقدام کند.
 
از طرفی همسایگی با شهر تهران و سراریز شدن آسیب دیدگان اجتماعی  از شهر تهران به شهر کرج، مهاجرت های بی رویه، وجود زندان ها، ایجاد مناطق حاشیه نشین و وجود محله های ناکارآمد شهری سبب شده تا کرج به عنوان کریدور آسیب های اجتماعی شناخته شود؛ موضوعات یاد شده موجب می شود تا آسیب دیدگان اجتماعی در استان البرز بخصوص در شهر کرج رو به افزایش رود و متاسفانه تنها گرمخانه این کلانشهر نیز گنجایش کافی جهت ساماندهی تعداد خارج از ظرفیت را نداشته باشد؛ اما با این حساب شهرداری کرج سعی کرده امکانات رفاهی برای این تعداد را در نظر بگیرد.
 
به نظر می آید متاسفانه چنین اهتمامی در دیگر نهادها مشاهده نمی شود و شهرداری کرج هم به تنهایی در پیشبرد اهداف و اجرای کامل قانون برای اسکان بی خانمان ها در گرمخانه ها با مشکلاتی مواجه است؛ بر این اساس حمایت و همکاری ویژه نهادهای استانی البرز اعم از بهزیستی، نیروی انتظامی، شبکه بهداشت و درمان و خیرین برای اداره هرچه بهتر مکان های نام برده احساس می‌شود.
 
از دیگر مسائلی که در کرج برای ایجاد گرمخانه ها باید به آن توجه ویژه ای شود جانمایی صحیح گرمخانه  ها است چرا که عدم توجه کارشناسی به این جانمایی می تواند تبعات منفی را در سطح شهر داشته باشد و به همین سبب نگاه دقیق به این مهم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 
دیگر آنکه، آمارها و بررسی های آسیب شناسان نشان می دهد زنان بیشتر از مردان در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و صدمات روانی بیشتری در مشکلات و سختی های اجتماعی به آنان تحمیل می شود که با وجود این گرمخانه هامی شود از گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی جلوگیری کرد و در این مرحله لزوم راه اندازی تعداد بیشتری گرمخانه برای زنان آسیب دیده شهر احساس می شود.
 
در آخر اینکه دلیل ایجاد گرمخانه ها، تنها مکانی برای سرپناهِ کارتن خواب ها نیست؛ چرا که اگر چُنین باشد هر ساله به تعداد کارتن خواب ها اضافه خواهد شد؛ در واقع مدیریت در گرمخانه ها باید به گونه ای باشد که افراد ضمن محفوظ ماندن از سرما، از آموزش های درمانی و روحی مورد نیاز هم برخوردار شوند تا بدین ترتیب عاملی برای انتقال بیماری های واگیردار خود به سایر افراد جامعه نباشند و بتوانند دوباره به زندگی عادی خود بازگردند.
 
خالی شدن شهر از وجود کارتن خواب‌ها و برگشتن تمام این آدم ها به آغوش خانواده‌هایشان سخت است و کمی باور نکردنی. اما تلاش شهرداری کرج و دیگر نهادهای استانی می تواند نقطه عطفی باشد و نشان دهد هنوز افرادی وجود دارند تا افراد بی خانمان را بی مزد و منت به خواب و غذایی گرم در گرمخانه‌ها مهمان کنند و صد البته شهر همچنان امید دارد تعداد افراد خیر بیشتر شود تا شاید امسال کمتر اخباری از مرگ پیرمرد یا زن جوانی در کوچه پس کوچه ها بشنویم.

كلمات كليدي : شهرداری کرج , گرمخانه کرج

آرشیو اخبار
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1766708
تعداد بازديد کنندگان سايت: 13428092 تعداد بازديد زيرپورتال: 2481988 اين زيرپورتال امروز: 1050 سایت در امروز: 4154 اين صفحه امروز: 558
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.