چهارشنبه 7 خرداد 1399   04:53:42

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/10/18 شنبه گفتگو با مدیر کل هسته گزینش شهرداری کرج؛
عملکرد هسته های گزینش به مثابه نقش خنثی کنندگان مین/بررسی حدود 5 هزار پرونده در 9 ماه
نقشی که واحد گزینش در یک سیستم اداری ایفا می کند را می توان به نقش خنثی کنندگان مین در جبهه های حق علیه باطل تشبیه کرد؛ کسانی که خاک را برای جهاد در راه خدا و دفاع از خاک و ناموس سرزمین پالوده کرده و مهیا می کردند تا رزمندگان در آرامش و امنیت بیشتری به جهاد و مبارزه با دشمن غاصب بپردازند.
اضطراب ورود به یک سیستم اداری از طریق انجام گزینش برای همه کارمندان و نیروهایی که وارد یک دستگاه دولتی یا نیمه دولتی می شوند، دلهره ای آشنا و رایج است؛ دلهره ای که از عدم همکاری و همراهی موثر مجموعه های گزینشی در یک دستگاه و نگرانی از عدم درک عمیق از شرایط و رفتارهای فرد به او وارد شده و سبب می شود روزهای پرتلاطمی را تا پیش از آغاز فعالیت، پشت سر بگذارد.

در چنین اثنایی است که عملکرد گزینش می تواند بار اضطراب یا دلبستگی نیروها به مجموعه را دگرگون کند و فضایی را فراهم نماید که فرد در آن از احساس امنیت و آرامش بیشتری برخوردار باشد یا عکس آن اتفاق بیافتد.

صدور فرمان رهبر کبیر انقلاب مبنی بر تدوین و تشکیل هسته های گزینش با فرایند جدید و بر مبنای شئونات اسلامی، در بحبوحه آغازین سال های انقلاب اسلامی ایران، حکایت از درایت ایشان برای هدایت کشتی بزرگی داشت که به نام ایران اسلامی در فاصله آب های نیلگون خلیج فارس تا دریای خزر، شناور بود و یکی از نخستین نیازها و اولویت های آن، استقرار و فعالیت نیروهایی بود که به انقلاب التزام علمی و عملی داشته و پیشرفت آن را پیشرفت خود بدانند.

حضرت امام خمینی (ره) در دستوری، از مسئولان خواست، هسته های گزینشی را برای دستگاه ها و ادارات تشکیل دهند که اساس آن بر انتخاب افراد صالح، متعهد، عاقل و صاحب اخلاق کریمه استوار باشد و این امر جز با بکارگیری نیروهایی عمیق و سلامت از هر حیث در کالبد این هسته های گزینشی میسر نمی شد.

در همین راستا، هسته های گزینش با ساز و کار جدید در کشور فعال شد تا از ورود افراد ناصالح به سیستم و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه ها جلوگیری کرده و در عین حال از نیروهای پرتلاش و خدوم حمایت کند.

مسئولیت گزینش نیروهای زبده و صالح در شهر کرج و برای شهرداری این کلانشهر، پیش از تشکیل استان، به عهده استانداری تهران و پس از آن استانداری البرز گذاشته شده بود. با ورود علی ترکاشوند به دستگاه و صدور دستور تشکیل هسته گزینش در مجموعه شهرداری، این امر به طور مستقل در مجموعه مدیریت شهری کرج اتفاق افتاد.

درایت شهردار کرج برای تشکیل هسته گزینش

مشاور شهردار و مدیر کل هسته گزینش شهرداری ایران کوچک که به مناسبت فرا رسیدن روز گزینش با ما به گفتگو پرداخت، سابقه صدور این دستور و تشکیل هسته گزینش شهرداری کرج را به پایان سال 92 و ابتدای سال 93 مرتبط دانست و بیان داشت: درایت شهردار برای ایجاد این ساختار با هدف گزینش دقیق و بهینه نیروهای استخدامی، به راستی اقدامی ارزشمند و در راستای ارتقای بهره وری سازمانی بود.

عباس میری با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری با این مضمون که: "سعی کنید گزینش را به معنای پالایش نیروهای انسانی و زبده گزینی قرار دهید." گفت: عدم تنگ نظری، نبود نگرش انتقامجویانه و مسامحه گر، بهره مندی از بصیرت، برخورداری از صلاحیت و اخلاق مداری از جمله خصوصیات نیروهایی است که کوشیده شده در این حوزه بکارگیری شوند.

برگزاری دو نوبت آزمون استخدامی

وی، بخشی از اقدامات این هسته در زمان شکل گیری تاکنون را نیز عنوان کرد و افزود: برگزاری دو نوبت آزمون استخدامی و در رشته های مختلفی از جمله عمران، آی تی، حقوق، شهرسازی و حسابداری، برپایی دو دوره آزمون استخدامی آتش نشانی و بررسی نزدیک به پنج هزار پرونده پرسنلی تنها بخشی از فعالیت های ما در این مدت بوده است.

میری، که نیروهای خود را جهادگر و تلاش های آنها را مجاهدت های خاموش خطاب می کرد، بیان داشت: در گزینش دو حق باید رعایت شود، نخست حق دستگاه که از ورود افراد ناصالح به آن جلوگیری شود و دوم حق افراد که از تضییع و پایمال شدن حقوق شان به واسطه انجام تحقیقات صحیح با نگرش مثبت، پیشگیری شود.

وی، گزینش را نوعی دیده بانی ذکر کرد و ادامه داد: استعلام از مراجع ذیصلاح، تحقیقات گسترده میدانی طی چهار مرحله و انجام مصاحبه های تخصصی بخش هایی از مراحل گزینش یک نیرو برای مدیریت شهری کرج به شمار می آیند که کوشیده می شود تمامی این مراحل با دقت بسیار بالا و رعایت همه اصول و اخلاقیات انجام پذیرد.

تسریع فرآیند امور استخدامی در شهرداری کرج

به گفته این مسئول، طبق قانون 14 روز برای مشاغل حساس و 60 روز برای تایید صلاحیت افراد یا عدم آن به گزینش فرصت داده شده است. با همین رویکرد تلاش کرده ایم در فرایند امور استخدامی نیروها تسریع نماییم تا از این طریق امنیت شغلی و روانی نیروها افزایش یابد.

مدیر کل هسته گزینش شهرداری کرج، تعداد تبدیل وضعیت های این دستگاه از مراحل مختلف رسمی آزمایشی، پیمانی و رسمی قطعی از ابتدای سال جاری تا آذرماه امسال را نزدیک به یک هزار مورد ذکر کرد و تاکید کرد: این اقدامات در پی برگزاری 60 جلسه توسط اعضای هسته و صدور رای از سوی آنان انجام گرفته است.

میری، دستگیری و کمک از نیروها را نگرش غالب مجموعه گزینش خواند و یادآور شد: همچنین تاکید داریم که صداقت و خوشرویی را سرلوحه کار خود قرار داده، و از برخوردهای قهری با نیروها تا حد توان خودداری نماییم.

وی در پایان، حمایت های شهردار کرج، معاونین و مدیران شهرداری از هسته گزینش را عامل موفقیت در عملکرد آن دانست و گفت: مجاهدت های خاموش نیروهای مجموعه مهمترین و ارزشمندترین سرمایه ای است که در اختیار ما قرار دارد و از همه این تلاش ها ممنون و سپاسگزاریم.
 


بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 45204
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30046581 تعداد بازديد زيرپورتال: 645058 اين زيرپورتال امروز: 102 سایت در امروز: 5782 اين صفحه امروز: 5
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.